RODO a zdjęcia z wydarzeń.

     Od maja 2018 roku wiele firm, organizacji pożytku publicznego, a nawet osób prywatnych ma nieco trudniejsze życie. RODO to chwytliwy skrót nazwy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE w sprawie ochrony danych osobowych. Dane osobowe to wszelkie informacje pozwalające nas zidentyfikować, dane osobowe dzielimy na dane zwyczajne i drażliwe. Jedną z danych osobowych jest nasz wizerunek. Poniżej chciałbym opisać, z czym muszą liczyć się organizatorzy firmowych szkoleń, wykładów i innych spotkać, podczas których robione są fotografie, mające na celu promocje wydarzenia.

     Niestety, upublicznianie zdjęć, na których można zidentyfikować konkretną osobę prywatną, jest zabronione, wyjątkiem jest sytuacja, w której autor otrzymał pisemną zgodę osoby ze zdjęcia na publikacje jej wizerunku. W związku z tym, jeżeli planujemy podczas spotkania robić zdjęcia, a następnie je udostępniać na stronie internetowej czy w mediach społecznościowych, nawet na firmowym korytarzu, należy taką zgodę zdobyć.

     Wyjątkiem są osoby publiczne, które przychodząc na spotkanie jako przedstawiciel danej organizacji czy swojej własnej osoby nie musi wyrażać zgody na publikację wizerunku. Zdjęcia osób publicznych mogą być udostępniane bez ryzyka o pozew sądowy.

    Warto wiedzieć, że nawet jeżeli dobrze znamy wszystkich naszych współpracowników i żyjemy w przyjaznych relacjach, które wykluczają spory na tle udostępniania wizerunków, istnieje ryzyko kontroli miejsca pracy pod względem przestrzegania zasad RODO i ochrony danych osobowych.

Meble na wymiar kuchenne Piekary Śląskie kuchnie na wymiar Piekary Śląskie Kuchnie i meble na wymiar Piekary Śląskie - Salony Mebli Kuchennych